Ügyfélszolgálataink a megváltozott ünnepi munkarend miatt a következő időpontokban állnak ügyfeleink rendelkezésére:  

Végrehajtás

Amennyiben ügyfelünk elzárkózik az együttműködéstől, vagy nem teljesíti vállalt fizetési kötelezettségeit és lejárt tartozása van, társaságunk kénytelen megindítani a jogi eljárást.

Mi az eljárás alapja?

Mi az eljárás alapja?

A végrehajtási eljárás alapja minden esetben valamely végrehajtható okirat, így például:

  • jogerős bírói ítélet,
  • jogerős fizetési meghagyás,
  • végrehajtási záradék.

Milyen költségek merülnek fel a végrehajtás során?

A végrehajtási eljárás költségeit ugyan a végrehajtást kérő hitelező előlegezi meg, de az adós köteles viselni.

A következő költségek merülhetnek fel:

  • a végrehajtó munkadíja, költségátalánya, készkiadása és jutaléka (jutalék csak sikeres behajtás esetén)
  • a Magyar Bírósági Végrehajtói Kart és az Igazságügyi Minisztériumot megillető általános költségátalány, valamint
  • az egyes végrehajtási cselekmények (például: ingatlanügyi hatóság megkeresés) díjai.
Példa

Mintegy 10 millió Ft összegű tartozás behajtása esetén az alábbi végrehajtási költségek* merülhetnek fel:

Végrehajtható okirat kibocsátásakb. 100 000 HUF
Végrehajtó munkadíjakb. 241 500 HUF
Végrehajtó költségátalánykb. 120 750 HUF
Végrehajtó készkiadásakb. 30 000 HUF
Végrehajtó jutaléka

Megjegyzés: *A fenti tájékoztatás nem teljes körű, a 2021.11.01. napjától hatályos bírósági végrehajtói díjszabásról szóló 8/2021. (X.29.) SZTFH rendelet alapján, és a követelés jogi úton történő érvényesítésével többlet költségek merülhetnek fel a vonatkozó jogszabályok alapján. pl. fizetési meghagyás díja.

kb. 700 000 HUF
MBVK költségátalánykb. 100 000 HUF
Összesen:kb. 1 292 250 HUF

Megjegyzés: *A fenti tájékoztatás nem teljes körű, a 2021.11.01. napjától hatályos bírósági végrehajtói díjszabásról szóló 8/2021. (X.29.) SZTFH rendelet alapján, és a követelés jogi úton történő érvényesítésével többlet költségek merülhetnek fel a vonatkozó jogszabályok alapján. pl. fizetési meghagyás díja.

Mi történik a végrehajtási eljárás során?

Mi történik a végrehajtási eljárás során?

A végrehajtási eljárás költségeinek megelőlegezését követően a végrehajtó kézbesíti a végrehajtható okiratot az adósnak és felszólítja az adóst teljes tartozása (kamatokkal és költségekkel megnövelt) megfizetésére. Az adós a végrehajtó felszólításának önként eleget tehet, így elkerülve a vagyontárgyainak végrehajtás alá vonását.

A kamatokkal és költségekkel megnövelt tartozást a felszólítást követő 15 napon belül kell megfizetni.

Amennyiben a megjelölt határidőben nem kerül rendezésre a fennálló tartozás, úgy a végrehajtó vagyoni kényszerrel juttatja érvényre a pénzfizetési kötelezettség teljesítését.

A végrehajtási eljárásban a fokozatosság és az arányosság elvei érvényesülnek. A pénzkövetelést elsősorban az adós

  • bankszámlájáról, illetőleg
  • munkabéréből vagy nyugdíjából

lehet behajtani.


Ha előre látható, hogy a követelés ily módon nem lehet rövid időn belül behajtani, akkor

  • az adós bármilyen vagyontárgya lefoglalható és értékesíthető, továbbá
  • az ingatlantulajdon árverés keretében történő értékesítésére is sor kerülhet.

Hogyan vonja végrehajtás alá a bankszámlán kezelt összeget a végrehajtó?

Ha a felszólítást követő 15 napon belül az adós nem fizeti ki a teljes tartozását, a végrehajtó levonatja az adós számláján kezelt pénzösszegből.

Mit jelent a letiltás?

Amennyiben a felszólítást követő 15 napon belül az adós nem fizeti ki a teljes tartozását és a számlaszámon kezelt pénzösszeg nem fedezi a követelést, a végrehajtó az adós munkabéréből, illetve járandóságából tiltatja le a fennálló tartozást. A letiltás alapján a munkáltató, illetve járadékot folyósító szervezet vonja le a letiltásban szereplő összeget és utalja át a végrehajtást kérőnek.

Az adós jövedelmének 33 %-a, több tartozás esetén 50 %-a is letiltható.

Hogyan vonja végrehajtás alá az ingóságokat a végrehajtó?

Hogyan vonja végrehajtás alá az ingóságokat a végrehajtó?

Amennyiben az adósnak sem pénzügyi vagyona, sem rendszeres jövedelme nem fedezi tartozását, az adós tulajdonában lévő ingóságok is lefoglalhatóak, így

  • gépjármű
  • mezőgazdasági haszonjármű
  • elektronikai cikkek, stb.

A végrehajtó az ingóság lefoglalása során a forgalmi értéket veszi alapul.

Hogyan értékesítik a lefoglalt ingóságokat?

A lefoglalt ingóságokat általában árverésen értékesítik. A kikiáltási ár (becsérték) az ingóság forgalmi értékhez igazodik, de az árverésen tehető legalacsonyabb vételi ajánlat a kikiáltási ár (becsérték) 75%-a, amely az ingó árverés egymást követő négy szakaszában - amennyiben nem érkezik az ingóságra érvényes vételi ajánlat az egyes szakaszokban - folyamatosan csökken, így a negyedik szakaszban már a kikiáltási ár 1%-ának megfelelő összeggel is vételi ajánlat tehető.

Amennyiben az ingóságot nem sikerült elektronikus árverésen értékesíteni a végrehajtó újabb árverést tarthat.

Hogyan történik a gépjármű lefoglalása?

A végrehajtó gépjármű foglalása esetén megkeresi az illetékes okmányirodát, hogy az adós gépjárművét vonja ki a forgalomból és jegyezze be a gépjármű-nyilvántartásba az elidegenítési- és terhelési tilalmat, amely alapján a gépjárművet az adós nem értékesítheti.

Hogyan kerül sor az ingatlan lefoglalására?

Az ingatlan lefoglalása céljából a végrehajtó megkeresi az illetékes földhivatalt, és végrehajtási jogot jegyeztet be az adós tulajdonában álló ingatlan(ok)ra, függetlenül annak jellegétől, valamint tulajdoni hányadától.

A végrehajtási eljárás legvégső eszköze az adós ingatlantulajdonának árverezése. A lefoglalt ingatlan(ok) értékesítésére elektronikus árverés keretében kerül sor. Az ingatlan kikiáltási ára a becsérték mehatározott összege. Az ingatlanra – az alábbiakban foglalt kivételekkel – az árverés első szakaszában legalább a kikiáltási ár 90%-ának, második szakaszában legalább a kikiáltási ár 70%-ának, harmadik szakaszában legalább a kikiáltási ár 50%-ának megfelelő összeggel tehető érvényes vételi ajánlat.

Az árverés időtartama 60 nap, melyből az első szakasz az árverési hirdetmény közzétételétől számított 20. napnak, a második a 40. napnak, míg a harmadik szakasz a 60.napnak a végrehajtó által meghatározott 8 és 20 óra közé eső órájáig tart. Ha az aktuális szakaszban érvényes vételi ajánlat érkezik, az árverés nem lép a következő szakaszba.

Ingatlan árverés

Az alábbi táblázat tartalmazza, hogy a lakóingatlan, nem lakóingatlan az adott árverésen milyen minimum áron kerülhet értékesítésre.

Ingatlan árverés
ÁrverésLakóingatlan*, amely az adós egyetlen lakóingatlana, illetve amely az adós lakóhelye volt már a végrehajtás megindulását megelőző 6 hónapban is, ha a követelésfogyasztóval kötött szerződésen alapul Lakóingatlan*Nem lakóingatlan*
1.szakasz / 2.szakasz / 3.szakasz1.szakasz / 2.szakasz / 3.szakasz1.szakasz / 2.szakasz / 3.szakasz
1. árverés**100% / 100% / 100%90% / 80% / 70%90% / 70% / 50%
Folyamatos árverés100% vagy 90%***70%50%
Újabb árverés100% / 100% / 100% vagy
90% / 90% / 90%***
90% / 80% / 70%90% / 70% / 50%
Újabb folyamatos árverésA legalacsonyabb vételi árnak megfelelő vételi ajánlat megtétele után a végrehajtó újabb árverést ír ki, illetve erre a végrehajtást kérő kérelmére is sor kerülhet.A legalacsonyabb vételi árnak megfelelő vételi ajánlat megtétele után a végrehajtó újabb árverést ír ki, illetve erre a végrehajtást kérő kérelmére is sor kerülhet.A legalacsonyabb vételi árnak megfelelő vételi ajánlat megtétele után a végrehajtó újabb árverést ír ki, illetve erre a végrehajtást kérő kérelmére is sor kerülhet.
Újabb folyamatos árverést követő árverés90% / 70% / 50%90% / 70% / 50%90% / 70% / 50%


Öröklődik-e a tartozás?

Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek. Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai már nincsenek az örökös tulajdonában (mert például eladta), az örökös az örökség erejéig egyéb vagyonával is felel.